Zagłebie Dąbrowskie > Sosnowiec > W Sosnowcu poradnie chorób płuc nie leczą gruźlicy
Operacja 1

W Sosnowcu poradnie chorób płuc nie leczą gruźlicy

Opublikowano dnia: 13 stycznia 2011

Artykuł autorstwa: Redaktor Naczelny

Kategorie: Pierwsza strona, Sosnowiec

NFZ nie podpisał z nią kontraktu. Przychodnia się odwołała i czeka na decyzję. Z pozostałych sześciu, które mają kontrakty, trzy odsyłają chorych z kwitkiem, bo twierdzą, że gruźlicy nie leczą.

O tym, że problem jest poważny, świadczy przykład pana Tomasza (dane do wiadomości redakcji), który 4 stycznia pocałował klamkę w czterech z nich.

Przyszedł po leki.

- Usłyszałem, że tu już kontynuować leczenia nie mogę. Panie skserowały mi kartotekę i zostałem na lodzie. Najpierw zadzwoniłem do NFZ. Tam podano mi namiary na trzy przychodnie leczenia chorób płuc i gruźlicy w Sosnowcu. Optymistycznie zadzwoniłem do pierwszej. Potem do dwóch następnych. Żadna z nich nie leczy gruźlicy ! – denerwuje się nasz czytelnik.

Potem sprawdził jeszcze w wyszukiwarce na stronie internetowej NFZ. My też sprawdziliśmy. Pojawiają się wszystkie przychodnie, z którymi kontaktował się pan Tomek.

- Zadzwoniłem raz jeszcze. Konsultantka z NFZ nie chciała wierzyć, a potem podała mi adresy w Katowicach, Będzinie i Dąbrowie Górniczej – mówi pan Tomasz.

Postanowiliśmy rozwikłać sprawę poradni chorób płuc, które leczą takie choroby, oprócz gruźlicy. W NFZ dostaliśmy wykaz sześciu przychodni w Sosnowcu. Potwierdzenie, że mogą się tu leczyć osoby chore na gruźlicę, otrzymaliśmy od dwóch.

W jednej zapytaliśmy, skąd ta nieścisłość?

- Nie możemy leczyć chorych na gruźlicę, bo nie mamy osobnego wejścia, a takie są wymogi – tłumaczył nam Gabriel Nagły z przychodni na ul. Rydza-Śmigłego.

A dlaczego na stronie NFZ jest w takim razie informacja, że można tu uzyskać pomoc w zakresie leczenia gruźlicy i jest na to kontrakt?

- W ramach tego kontraktu mamy jeszcze podział na poradnię pulmunologiczną i poradnię pulmunologiczną z leczeniem gruźlicy. My jesteśmy tą pierwszą – tłumaczył kierownik przychodni.

A skąd ma o tym wiedzieć pacjent?

Bo nawet rzecznik, jak się okazuje, był zaskoczony. Tymczasem – jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Wydział Zdrowia sosnowieckiego Urzędu Miejskiego – liczba zachorowań na gruźlicę rośnie. W 2010 roku na gruźlicę leczyło się w Sosnowcu około 50 osób. Rok wcześniej 42.

Źródło: Magdalena Nowacka - Polska Dziennik Zachodni

Napisz komentarz


  • Pomieszczenie biurowe lub na inną działaność finansową, o powierzchni 156 m2 z możliwością dobrania większej powierzchni.

    Katowice ul. Czerwińskiego 6 (parter) 100m od ronda

    tel. 662-332-098